ВАС ВІТАЄ ЗЛАТОПІЛЬСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ! СЛАВА УКРАЇНІ ! ГЕРОЯМ СЛАВА !

Наша історія

Златопільська чоловіча гімназія


Передумови започаткування дворянського училища Поміщики Лопухіни, були господарями Златополя в першій половині XIX століття. Саме вони й звернулися до правління Університету Св. Володимира з пропозицією заснувати в місті дворянське училище. 10 лютого 1836 року в Києві, між правлінням Університету Св. Володимира і поміщиками Чигиринського повіту Київської губернії штабс-капітаном Петром Федоровичем угоду було укладено. Брати Лопухіни жертвують на користь училища, великий будинок та беруть на себе перебудову внутрішнього плану, забезпечують меблями.

Виникнення навчального закладу

Акт урочистого відкриття повітового училища був призначений на 28 серпня 1836 року. Подія була нерядова: До цієї події у Златопіль прибув попечитель Київського Навчального округу Єгор фон Братке.

Дворянське училище було підпорядковане започаткованій тоді дирекції училищ Київської губернії. 15 вересня 1836 року списком вихованців пансіону їх значиться всього 50 осіб. Протягом трьох років у нього вступило - 123 учні. У житті училища всебічну участь грав почесний наглядач Лопухін, який нерідко засідав на педагогічних радах. Він же здійснював і постійну фінансову підтримку. Крім того, Лопухіни взяли на себе значні витрати на облаштування благородного пансіону на 60 вихованців, який було відкрито незадовго після відкриття училища з метою подолання труднощів у розміщенні учнів на приватних квартирах. Результати ревізій свідчать про належну організацію навчально-виховного процесу в училищі. В жовтні 1863 року надійшов дозвіл Міністерства Народної освіти перетворити 4-й клас училища в гімназичний клас з правом вступу до 5-го класу гімназії без екзаменів. Таким чином, Златопільське Дворянське Училище одержує за рівнем організації навчального процесу статус прогімназії. 6 травня 1868 року вийшов Височайший Указ про перетворення училища в чотирикласну класичну прогімназію. Повна чоловіча класична гімназії діє з 1886 року.

Дослідник становлення і розвитку навчально-виховної роботи в Златопільсьскій гімназії 1836-1920 рр., директор Златопільської гімназії 1993-1997 рр., Затока В.В. , у своїй книзі «Златопільська гімназія» писав: «Дуже не просто, гортаючи пожовклі сторінки архівних документів, протоколів педрад, кондуїтних журналів, відчути дух гімназії, зрозуміти філософію освіти, яку сповідували викладачі, а головне - відкрити секрет вражаючої ефективної класичної освіти взагалі і цього навчального закладу зокрема. Ефективність, яка не підлягає сумніву, адже не може бути випадковим збігом обставин, блискуча плеяда учнів гімназії, яким вона дала старту велику науку, літературу, мистецтво, політику.

1921 р. на базі колишньої гімназії нова більшовицька влада створила Златопільський інститут народної освіти імені ІІІ Інтернаціоналу з платною формою навчання. 1922 р. комісія Черкаського відділу народної освіти закрила « куркульське гніздо», як зазначено в ухвалі про це. 1924 р. у приміщенні почав діяти лікнеп, а ще через рік — школа № 1 ім. І. Франка. У 1992-го школа перейшла в новозбудоване неподалік приміщення, а стару будівлю колишньої Златопільської гімназії передали під філіал кібернетико-технічного коледжу Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування. 1993 —1994 навчального року коледж реформували у Новомиргородський ліцей, а 2000 року – в Златопільську гімназію. З 2023 року заклад реорганізовано у Златопільський ліцей м Новомиргорода Новомиргородської міської ради. ( з роботи Недопаса Максима «Златопільська гімназія – пам’ятка архітектури»
Учитель: Бирзул О.В.)

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Інтервал між літерами
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування